JAKĄ STRONĘ WYBRAĆ?

WORDPRESS CZY AUTORSKI CMS?

Potencjalny klient agencji marketingowej nie zastanawia się na jakim systemie ma być zbudowana jego strona internetowa. Oczywiście nie ma w tym nic złego, bo nie musi się na tym znać. Na pewno bardzo pomocne byłoby określenie podstawowych celów i oczekiwań, ale to właśnie przyszły wykonawca Waszej strony powinien wytłumaczyć i dopytać o szczegóły realizacji. Jedną w podstawowych kwestii, nad którą warto się zastanowić to wybór CMS, czyli systemu zarządzania treścią. 

WordPress czy autorski CMS?

CMS (Content Management System), czyli system zarządzania treścią pozwala nam aktualizować stronę internetową, wrzucać nowe galerie, wpisy, obrazy, filmy, obsługiwać formularze, sklepy, mapki i wiele innych elementów składających się na wygląd i działanie naszej witryny. Jednym z głównych tematów, nad którym powinniśmy się zastanowić to wybór pomiędzy gotowymi rozwiązaniami typu WordPress, Joomla czy Wix, a skorzystaniem z autorskiego i pisanego od podstaw specjalnie dostosowanego do nas CMS. Oba rozwiązania mają swoje zalety, ale też niestety wady.

WordPress zdjęcie

Wady i zalety

Z gotowych rozwiązań skupmy się na pierwszym i prawdopodobnie najpopularniejszym, czyli WordPressie. Posiada otwarty kod źródłowy (open source) projektowany przez wielu różnych programistów i dostępny dla użytkowników internetu, Można go przerabiać i dostosowywać do swoich potrzeb, co może być zaletą, ale też jednocześnie wadą. Przez dużą popularność oraz znajomość kodu, strony budowane na WP stają się ofiarami hakerów. Dlatego należy pamiętać o regularnych aktualizacjach oraz zabezpieczeniu swojej witryny. WordPress to prawdopodobnie najpopularniejszym CMS, ponieważ jest  prosty w obsłudze, tani, intuicyjny oraz daje ogromne możliwości dostosowania motywów i szablonów do naszych potrzeb. Dodatkowo tysiące wtyczek sprawiają, że nie musimy znać się na programowaniu. Pamiętajmy, że  aktualizacje systemu, wtyczek czy motywów mogą ze sobą nie współpracować, dlatego tak ważne są m.in. kopie zapasowe i odpowiednia optymalizacja strony. Mimo to, na WordPressie działają tysiące stron i rozbudowanych witryn internetowych. 

WORDPRESS
Wady: podatność na ataki hakerów, możliwość braku współpracy motywów i wtyczek
Zalety
: prosta obsługa,  ogromne możliwości dzięki tysiącom motywów i wtyczek, krótki czas realizacji, niski koszt

Autorski CMS tworzony jest przez konkretną firmę, nikt nie może w niego ingerować i nie ma do niego dostępu. Dobrze zaprojektowana strona szybciej się ładuje i jest też zdecydowanie trudniejszym celem dla hakerów. Od początku dostosowany jest do naszych oczekiwań. Koszt zbudowania własnej strony od zera może przewyższać tą na WordPressie, ale skutkuje to większym bezpieczeństwem. Wadą takiego rozwiązania może być skomplikowana obsługa i wprowadzanie poważniejszych zmian jedynie przez twórców kodu.

AUTORSKI CMS
Wady: wyższy koszt, skomplikowana obsługa, dłuższy czas realizacji
Zalety
: strona w 100% dostosowana do naszych potrzeb, szybsze ładowanie, bezpieczeństwo

Co wybrać? Krótkie podsumowanie

Wydaje się, że bardziej bezpieczne i profesjonalne jest skorzystanie z autorskiego systemu zarządzania treścią. Zwykle poleca się go firmom, które celują w rozbudowane witryny, wyszukiwarki oraz oczekują indywidualnego projektu, a wprowadzanie zmian na stronie zlecają wyspecjalizowanym agencjom. WordPress początkowo stworzony został do prowadzenia bogów, jednak z czasem system tak się rozwinął, że korzystają z niego tysiące firm, sklepów i różnych organizacji. Obecnie jest zdecydowanie numerem jeden wśród gotowych rozwiązań. Przy wyborze własnej strony, zastanów się czego potrzebujesz i jaka rolę ma pełnić Twoja strona – tutaj może pomóc Ci mój Brief

Pamiętajcie, że w przypadku jakichkolwiek pytań, jestemy do Waszej dyspozycji w zakładce Kontakt!
Nie zapomnijcie polubić profilu na Facebooku BR Website.

Scroll to Top
Zadzwoń do nas!